Ako vyplniť zmysluplne čas detí cez prázdniny je otázka, ktorá trápi mnohých rodičov. Ani rodičia z Ukrajiny nie sú výnimkou.
S týmto problémom sa museli vysporiadať najmä osamelé pracujúce matky s deťmi, ktoré nemajú v Nitre žiadne rodinné zázemie. Nemajú tu starých rodičov či iných príbuzných, ktorí by im vedeli s deťmi pomôcť.
Riešením často bývajú denné tábory, kde deti môžu stráviť nielen príjemný čas, ale zároveň sa naučiť veľa nových vecí a nájsť si nových kamarátov. Nebolo tomu inak ani v prípade denného tábora, ktorý, v rámci projektu “Nitra je mesto pre všetkých - podpora inklúzie a sociálnej súdržnosti zraniteľných detí a mladých ľudí z Ukrajiny v Nitre“, realizovalo pre deti odídencov z Ukrajiny občianske združenie Mareena v úzkej spolupráci so Slovenským červeným krížom v Nitre.
Záujem o tábory bol veľký. Mareena pripravila v auguste 2 týždňové turnusy. Prvý bol určený pre 6-8 ročné deti, druhý pre 9-13 ročné. Program bol pestrý.
„Keďže sa v rámci realizácie týchto aktivít zameriavame na podporu jazykových kompetencií detí v slovenčine, týždenný program absolvovalo 20 ukrajinských detí žijúcich v Nitre alebo okolí. Okrem každodennej výučby slovenského jazyka hravou a interaktívnou formou deti počas týždňa absolvovali veľké množstvo aktivít, ktoré boli zamerané na podporu rozvoja ich rôznych zručností a vedomostí - napr. kreatívne myslenie, vyskúšanie alebo zdokonalenie v rôznorodých výtvarných technikách či spolupráca a komunikácia v tíme. Všetko toto má za cieľ podporiť ich adaptáciu a inklúziu v novom prostredí, lepšie zvládanie náročnejších situácií spojených hlavne s ich integráciou v rôznych kolektívoch či už v školskom alebo aj mimoškolskom prostredí“, hovorí Miriama Bošelová, manažérka integračných aktivít v Nitre, OZ Mareena.
Deti absolvovali množstvo zaujímavých aktivít a workshopov - s profesionálnou lektorkou z Ateliér Médea vyrábali napríklad maľované stojany na ceruzky z prázdnych konzerv, čiže takto využili aj odpadový materiál, vyskúšali si tiež zaujímavé kombinované výtvarné techniky, cez maľovanie, lepenie či strihanie.
Slovenský Červený kríž si pre deti pripravil vskutku pútavý a aj veľmi originálny workshop na tému zdravia a poskytovania prvej pomoci - okrem základných vedomostí a interaktívnou a hravou formou podaných informácií k prvej pomoci, deti dostali jedinečnú možnosť pozrieť si reálnu záchranársku sanitku a jej vybavenie na vlastné oči.
Navštívili tiež Ponitrianske múzeum, kde sa zapojili do interaktívneho workshopu zoológia pre deti. Nechýbal ani ekologický workshop, ktorý pripravilo občianske združenie Alej na prameni.
Spestrenie programu priniesli aj inovatívne prvky - „motivačná nástenka úspechov“, kde si deti mohli zapísať, čo sa im počas dňa podarilo, alebo aj „kruhy“, kde deti v menších skupinách v spolupráci s asistentom hodnotili, čo sa im na tábore páči a čo nie.
Pestrý program denných táborov koordinovali slovenské dobrovoľníčky, ako aj ich kolegyne z Ukrajiny. Úspešný projekt podporila organizácia UNICEF v spolupráci s mestom Nitra v rámci grantového programu Nitrianskej komunitnej nadácie „Sociálna inklúzia“.