logo
Máte radi Nitru? My nepýtame, ale ponúkame partnerstvo
Podporte dobré nápady v našom meste prostredníctvom
Klubu darcov alebo venovaním 2% a sami rozhodnete, čo je pre Nitru najlepšie.
Darovať
2%

Nadácia pomohla ľuďom bez domova

Bezdomovci čistili mesto Nitra. Mali tak možnosť byť prospešní nielen sebe, ale svojím konaním pomôcť aj mestu, v ktorom žijú. ,,Zapojením sa do čistiacich prác získali novú skúsenosť a začala sa v nich budovať zodpovednosť a záujem o prostredie, v ktorom žijú,“ vysvetľuje Klára Labošová z Diecéznej charity Nitra.

 „Vďaka nadácii mali bezdomovci šancu získať odmenu za pomoc pri čistení mesta v podobe 30Sk na hodinu, za ktoré si mohli nakúpiť hygienické potreby či jedlo. Zarobené peniaze sme im prerátali a zamenili za potrebné veci priamo v Dome charity sv. Rafaela,“ dodala Labošová., čím zamietla akúkoľvek možnosť využitia zarobených peňazí bezdomovcov na alkohol alebo cigarety. Dom sv. Rafaela je novovzniknuté zariadenie Diecéznej charity Nitra, ktoré nadväzuje na činnosť Denného azylového centra.

Čistili sa priestory pod hradom, Borinka na Klokočine aj Kalvária. „Bol som milo prekvapený, ako to celé prebiehalo. Veľa z dobrovoľníkov to robilo najmä kvôli materiálnej odmene, ktorá bola pre nich potrebná, ale svojím prístupom urobili na mňa veľký dojem,“ ozrejmil nám situáciu Dávid Jokay, zodpovedný vedúci prác. Dávid ďalej dodal, že najhorším a najviac znečistením úsekom bol Palánok pod Nitrianskym hradom: „Strmý kopec a množstvo stromov nám zabraňovalo dostať sa tam, kam sme potrebovali, avšak myslím si, že aj napriek týmto ťažkostiam sme to zvládli.

Spolu s bezdomovcami ruku k dielu priložili aj dve dobrovoľníčky 20 – ročná Kathleen Quigley z Írska a 27 – ročná Marina Garcia Sanchez zo Španielska. Obe dievčatá sú súčasťou komunitnárneho programu EÚ - Európska dobrovoľnícka služba. Na Slovensko prišli so zámerom pomáhať a zveľaďovať jeden z programov Nitrianskej komunitnej nadácie, konkrétne program – Mladí nitrianski filantropi.