logo
Máte radi Nitru? My nepýtame, ale ponúkame partnerstvo
Podporte dobré nápady v našom meste prostredníctvom
Klubu darcov alebo venovaním 2% a sami rozhodnete, čo je pre Nitru najlepšie.
Darovať
2%

To sme my alias TOZMEMI - 4. októbra 2008

Tak to sme tu ešte v Nitre nemali. Veľkú radosť určite urobili fanúšikom hip-hopovej kultúry aktivisti Občania v akcii 12-hodinovou akciou TOZMEMI. Aj my v nadácii sme boli zvedavé na túto netradičnú akciu, ktorú sme podporili. Musíme povedať, že to naozaj bola výnimočná interaktívna prezentácia tvorby mladých ľudí, ktorí sú aktívni na hip hopovej scéne. Hip hop  je sebavyjadrením ich spôsobu myslenia, osobných postojov - ich životnej filozofie.

V interiéroch a exteriéroch Komunitného centra na Nedbalovej ulici, Nitra – Klokočina bolo zastúpených všetkých hlavných päť elementov hip hopu – rap, DJing, break dance, beatbox a grafity.

Každý, kto mal záujem o grafity, sa mohol zúčastniť graffiti jam – súťaže v tomto modernom výtvarnom umení. Občanov v akcii viedla k nápadu dlhoročná spolupráca s „writermi“, pôsobiacimi na sídlisku Klokočina (s podporou Nitrianskej teplárenskej spoločnosti, a.s. už tri roky legálne vytvárajú grafity a street art na stenách kotolní sídliska) a zistenie, že aktivity tohto charakteru sú v Nitre a okolí maximálne nedostupné. Nitrianski writeri sa aktívne podieľali aj na vzniku DVD „Grafity umenie ulice“, ktoré bolo distribuované na základné školy v meste Nitra.

Približne dvadsať writerov, sprevádzaných zvukmi hip – hopu, maľovali celý deň na múroch troch kotolní a stenách Komunitného centra. Svojimi dielami skrášlili objekt KC, ale zároveň prekryli nežiaduce vulgárne a xenofóbne nápisy, ktorými sú steny centra “vyzdobené“. Takto boli pre nich vyčlenené plochy, kde môžu beztrestne sprejovať – tvoriť. Musíme samozrejme povedať, že na sprejovanie objektov bolo vydané riadne povolenie aj súhlas Nitrianskej teplárenskej spoločnosti. Pre writerov je grafity spôsob zviditeľnenia a úteku od všednosti, každodennosti života vo veľkomeste. Bolo vidieť, že to nadšenie je v nich a bol zážitok sledovať, akí sú tvoriví a zruční. Skrášľovania Klokočiny sa zúčastnili aj talentovaní chalani z Trenčína či Bratislavy, kde má grafity viac ako 10-ročnú tradíciu. Treba povedať, že konkurencia a inšpirácia bola veľká. Zároveň prebiehal aj workshop o graffiti. Graffiti je v prvom rade o ľuďoch, ktorí sú individualitami. Ocenené boli 3 najkrajšie kresby na stenách – jednoznačnými víťazmi sa stali chalani z Bratislavy.

V interiéri Komunitného centra rozbehli viacerí známi nitrianski Dj-i (napr. DJ Micro) celodenný maratón skvelej hip-hopovej hudby, a to bez nároku na honorár. Bola to najprv americká škola, samozrejme to najlepšie, a potom aj známe nitrianske kapely, ako napr. Zlá strava. Táto hudba vznikla v americkom Bronxe, kedy mali tanečné a hudobné súboje nahradiť súboje gangov. V súčasnosti vytvára priestor na manifest sociálnej slobody, sebavyjadrenie mladých. Je ich hlasom, spôsobom a cestou, ako môžu hovoriť o svojich problémoch, názoroch. Dáva priestor na vypočutie každému, nielen privilegovaným. Dáva nádej a má pozitívny vplyv. Kultúrny a sociálny – je cestou, ako s mladými pracovať, nepodceňovať ich a rozumieť im. Má svoj odkaz. Mladí nemusia byť ani talentovaní a vzdelaní hudobníci, výtvarníci a tanečníci, nemusí ich to stáť peniaze a napriek tomu môžu byť rešpektovaní a sami sebou.

Skvelé bolo aj večerné vystúpenie jedného z miliónových tanečníkov Ivana Draškoviča a šikovných mladých tanečníčiek z jeho školy. Vtedy už bola plná sála ľudí, ktorí majú v krvi hip – hop. Zlá strava prezentovala nitriansky hip hop a dokázala priviesť svojich fanúšikov do varu najmä textami svojich piesní. Škoda, že nemohli prísť tanečníci z populárnej skupiny Old School Brothers, ktorí boli veľkým ťahákom a mali viesť tanečné workshopy. Napriek tomu, každý, kto ma rád hip-hopovú kultúru, si určite prišiel na svoje.

Ale nielen to bolo cieľom organizátorov podujatia. Hip hop-u sa venujú všetky rasy, vekové kategórie, pohlavia a typy ľudí. Prekračuje jazykové, náboženské či rasové bariéry. Má mnoho tvárí, od politickej až po zábavnú, má zaujímavú 38-ročnú minulosť a ďalekosiahlu budúcnosť. Hlavné dva elementy tejto kultúry – rap a grafity – vyvolávajú silné emócie. Rap svojou otvorenosťou a niekedy až surovosťou s akou glosuje život a pocity mladých a grafity - svojimi maľovanými a poväčšine nelegálne striekanými nápismi na stenách. Práve preto chceli organizátori vytvoriť priestor na vzájomnú komunikáciu, spoznanie a pochopenie na jednej strane a väčšiu ohľaduplnosť a  toleranciu na strane druhej.