logo
Máte radi Nitru? My nepýtame, ale ponúkame partnerstvo
Podporte dobré nápady v našom meste prostredníctvom
Klubu darcov alebo venovaním 2% a sami rozhodnete, čo je pre Nitru najlepšie.
Darovať
2%

Mala som tú česť spoznať pána Josa Spekmana – nášho darcu a filantropa

Prijala som pozvanie na slávnostné stretnutie žiakov a absolventov školy pri príležitosti 15. výročia Špecka - špeciálnej základnej školy pre telesne aj viacnásobne postihnuté deti v Nitre. Dlhodobe túto školu podporujeme aj prostredníctvom nášho nadačného fondu Deti. Tu som mala možnosť stretnúť sa s pánom Josom Spekmanom – výnimočným charizmatickým človekom a ozajstným filantropom. Jeho príbeh je pre mňa  priam až neuveriteľný. Ako náhoda dokáže zmeniť váš život tak zásadným spôsobom. Jožko, ako ho tu u nás ľudia volajú, je zo Zoetermeeru v Holandsku.

Vďaka jeho šľachetnému srdcu sa pre špeciálnu školu pre deti s viacnásobným postihnutím v Nitre podarilo zohnať učebné pomôcky, počítače, špeciálne výukové programy, školský nábytok a deti sa mohli zúčastniť rekondičných pobytov aj hipoterapie.

Rád sa vracia do Nitry – je to kvôli priateľstvu a ľuďom, ktorých si tu obľúbil. Pána Spekmana nikto nežiadal ani nenútil. Rozhodol sa pomáhať práve tu v Nitre, a to - najlepšie ako vie.

Okrem toho sa mu podarilo presvedčiť aj mnohých ďalších občanov a spoločenské organizácie v Zoetermeeri a získať tak peniaze pre dobrú vec. A darí sa mu to už 10 rokov.

Tá náhoda nebola len jedna. Bolo ich viac...

Pred viac ako 10 rokmi predstavitelia mesta Zoetermeer hľadali partnerské mesto vo východnej Európe, s ktorým by mohli spolupracovať a vymieňať si navzájom skúsenosti. Pani Eva Lutowska, ktorá kedysi bývala v Nitre sa vydala za Holanďana navrhla, aby to skúsili po neúspechu v Poľsku, s Nitrou. A tak v januári 1994 zavítala do Nitry delegácia 25-tich ľudí aj s  pánom Spekmanom – učiteľom na strednej odbornej škole. Chcel získať kontakt na nejakú strednú poľnohospodársku školu kvôli svojim študentom, keďže uvažovali o výmene medzi študentmi postavenej nie na práci, ale na vzájomnom spoznávaní krajín. Vyzeralo to spočiatku beznádejne – gymnáziá ani univerzita ich zámerom nevyhovovali. Predposledný deň návštevy mal pocit, že sa vráti s neúspechom. Ale náhoda, ako to už v živote býva, zasiahla. Pri návšteve Slovenskej poľnohospodárskej univerzity spoznal pána Bradáča, ktorého manželka pracuje v spomínanej špeciálnej škole. Navrhol mu, aby školu navštívil. A tak pán Spekman videl postihnuté detičky a podmienky, ktoré mali v začiatkoch tu v Nitre a videl aký je to rozdiel v porovnaní s podmienkami u nich v Holandsku. Tam štát veľa a pravidelne prispieva na vzdelávanie týchto detí a umožňuje tak nevyhnutný individuálny prístup. Postihnuté detičky sú šikovné a mnohé z nich aj veľmi talentované a zručné. Ich postihnutie, ktoré býva aj viacnásobné si vyžaduje špeciálny prístup, vybavenie a pomôcky.

Ak ich máme, vtedy môžeme objaviť aj ich talent a prekvapujúce nadanie. Tu to boli ťažké podmienky, ale napriek tomu sa stretol s o to väčšou láskou a zanietením učiteliek. Táto práca je veľmi náročná a zároveň si vážil ako týmto detičkám pomáhajú. A vtedy sa rozhodol, že im chce pomôcť. Pokúsi sa im pomôcť a využije svoje dobré kontakty, aby získal peniaze na veci, ktoré potrebujú.

Jeho láskyplné srdce mu nedalo a rozmýšľal, ako by im mohol pomôcť. Obrázky, ktoré deti sami namaľovali, zobral so sebou do Holandska s jasným poslaním – zoženie peniaze pre túto nitriansku školu, pre tieto detičky, ktoré si obľúbil, a tak veľmi im chcel pomôcť. Nebolo to jednoduché presvedčiť ostatných, ale podarilo sa mu to. A odvtedy sa každý rok snaží zohnať sponzora pre túto školu, pre deti, aby ich život bol krajší, lepší, plnohodnotný. A výsledky, ktoré u nich vidí, ho naplnia vždy novým entuziazmom, ktorým presviedča jednotlivcov, organizácie, aby pomohli práve tejto škole. Pani učiteľka Bradáčová založila pre deti s viacnásobným postihom na Mudroňovej ulici nadačný fond Deti pri Nitrianskej komunitnej nadácii, prostredníctvom ktorého pomáhajú deťom rôzni darci.

Áno už 10 rokov pán Spekman pomáha detičkám, ktoré potrebujú špeciálnu pomoc, ktoré vedia byť také vďačné a ktoré on tak dobre pozná. Túto školu pravidelne navštevuje.

Rád by pomáhal aj naďalej. Má radosť z toho, čo sa podarilo dosiahnuť vďaka podpore mnohých. Ale za všetkým je jeho šľachetné srdce, a preto mu patrí naša veľká vďaka, obdiv a úcta. Tento rok pri príležitosti 15. výročia osobne priniesol ďalšiu potrebnú pomôcku pre deti - dataprojektor, na ktorý získal peniaze od De Soroponist club.

A nielen to, pomáha aj ďalším organizáciám – Diecéznej charite a Effete – organizácii pre nepočujúcich. Holandskí študenti zo Zoetermeeru pomáhali pri renovácií budovy charity. Každoročne sa snaží pomáhať a tentokrát priniesol do Nitry obrovskú radosť deťom v podobe hračiek od detí zo Zoetermeeru.  Opäť náhoda zaúradovala. V tej istej budove sídli aj Effeta, ktorým takisto pomohol zohnať nemalú sumu peňazí  na špeciálny stroj do chránenej dielne a zaručil sa v Zotermeeri svojím dobrým menom za túto organizáciu, aby sa mu to podarilo. Rozbehol tak spoluprácu medzi Effetou a Effatou, ktorá pokračuje aj úspešným medzinárodným festivalom nepočujúcich každé 2 roky.

            Zotermeer sa stal partnerským mestom Nitry a pán Spekman „naším darom“.

 

        Adriana Petrová