logo
Máte radi Nitru? My nepýtame, ale ponúkame partnerstvo
Podporte dobré nápady v našom meste prostredníctvom
Klubu darcov alebo venovaním 2% a sami rozhodnete, čo je pre Nitru najlepšie.
Darovať
2%

Synagóga v znamení filantropie

V stredu 16. septembra omladla nitrianska Synagóga atmosférou, ktorá sa niesla v znamení filantropie. Tú predostreli svojim návštevníkom Mladí nitrianski filantropi pri príležitosti Burzy projektov. Aj tohtoročná burza bola o skvelých nápadoch a zrealizovaných verejnoprospešných aktivitách.

Čo predchádzalo Burze projektov?

Mladí ľudia z Nitrianskeho kraja získali vo februári granty, ktorými naplnili ciele poslania filantropov – aby ľudia ľudom pomáhali. Aj vďaka filantropom fungujúcich popri Nitrianskej komunitnej nadácii a Nadácii SPP, ktorá ich každoročne podporuje z 2%, sa podarilo ozdraviť životné prostredie v Dražovciach, pomôcť začínajúcim umelcom či vytvoriť podmienky stretávania sa pre osoby trpiace poruchou príjmu potravy. V roku 2009 bolo podporených dovedna 7 projektov sumou 1 832 €. Projekty sa realizovali od februára do septembra. Počas nich sa pravidelne stretávali Mladí nitrianski filantropi so svojimi rovesníkmi, ktorých podporili. Osobné stretnutia a chuť pomáhať zblížila mladých ľudí natoľko, že sa svojim aktivitám venujú s o to väčším nadšením. Tento entuziazmus sa preniesol aj na Burzu projektov 2009.

Burza projektov Mladých nitrianskych filantropov

Betka, členka Mladých nitrianskych filantropov, sa ujala úlohy moderátorky večera. Aj tohtoročná burza sa niesla v znamení spomienok a predstavenia projektov. Filantropi dokonca pozvali na slávnostné podujatie aj prvých členov filantropov. Medzi nimi aj dievčatá Mirku a Zinu, ktoré si zaspomínali na svoje začiatky medzi filantropmi. „Hneď ako sme vo dverách našej triedy uvideli Ľubku Lachkú (správkyňu Nitrianskej komunitnej nadácie), vedeli sme, že do toho pôjdeme. Predstavila nám nový program a my sme neskôr prišli na dohodnutú schôdzku filantropov. Škola nám dala množstvo teoretických vedomostí, ale práve tu sme mohli získať cenné praktické skúsenosti. Keby som mohla, tak tie časy vrátim späť,“ priznala Mirka, dnes už vydatá, úspešná a pracujúca žena. Filantropi spomínali aj na stretnutia s inými podobnými skupinami mladých ľudí, ako napríklad v Kanade, V Írsku či v Čechách. Tento rok zorganizovali nitrianski filantropi celoslovenské stretnutie filantropov v Zaježovej, z ktorého predviedli pestrú fotodokumentáciu. Program spestrila mladá kapela Ranná nevoľnosť. Z ich punkovej hudby sa nemálo nôh nechalo uniesť do tanečného rytmu. Tí mladší dokonca aj do poskakovania. Múry Synagógy prevetrala mladosť, radosť a pozitívna nálada. Vrcholom večera bolo predstavenie tohtoročných projektov a hlasovanie za najlepší z nich. Napokon tesne o jeden hlas vyhral projekt s názvom Relaxačno-náučný deň, usporiadaný pre deti z detského domova Žitavce. Fotogaléria tu.

Burza projektov Mladých nitrianskych filantropov sa mohla zrealizovať vďaka podpore firmy Bramac – strešné systémy, s.r.o.

Mladí nitrianski filantropi podporili za 6 rokov svojho pôsobenia už 42 projektov sumou 11 028,59 € (332 247,36 Sk). Bližšie informácie nájdete na www.nkn.sk.