logo
Máte radi Nitru? My nepýtame, ale ponúkame partnerstvo
Podporte dobré nápady v našom meste prostredníctvom
Klubu darcov alebo venovaním 2% a sami rozhodnete, čo je pre Nitru najlepšie.
Darovať
2%

Program v roku 2011

5. ročník programu Aby ľudia ľuďom pomáhali bol výnimočný. Príprava umeleckých objektov nadanými zdravými i znevýhodnenými deťmi, 6 výnimočných partnerov, 6 podporených aktivít, živé človeče, nehnevaj sa. To všetko a ešte oveľa viac v našom figúrkovom programe.

Do programu sa zapojili títo partneri:

Nadácia Orange
Západoslovenská energetika, člen skupiny E.ON
Giesecke & Devrient Slovakia, s. r. o.
OC CENTRO Nitra
Nitrianske komunálne služby, s. r. o.
ENVI-GEOS Nitra, s. r. o.

Aktivity programu 2011

Slávnostné podujatie

22. 9. o 17:00 sa spoločne stretli všetci, ktorých sa nám podarilo združiť v programe Aby ľudia ľuďom pomáhali, na Svätoplukovom námestí, kde majitelia figúrok pokrstili svoje výtvarné diela a zároveň odovzdali grantové šeky úspešným uchádzačom. O podporených aktivitách sa dozviete tu. Nezabudli sme poďakovať ani umelcom - deťom z Tralaškoly a zo školy na Čermáni. Bolo to veľmi príjemné stretnutie zástupcov firiem a podporených projektov.

 

 

Výstava figúrok

Bez každoročného spojenia s Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra sa nemohol zaobísť ani 5. ročník. Od 23. - do 25. septembra boli figúrky vystavené pri čajovni, ktorú realizovali naši mladí dobrovoľníci - Mladí nitrianski filantropi na festivale. Pri figúrkach sa hrali rôzne hry pre deti od 1 po 15 rokov. Každý, kto chcel sa mohol s figúrkou aj odfotiť.

Živé človeče, nehnevaj sa hralo 90 ľudí

Tento rok sme pre malých realizátorov figúrok a ich rodičov pripravili naozajstné živé človeče, nehnevaj sa, ktoré sa uskutočnilo 2. októbra v OC Centro Nitra. Počas troch hodín sa odohralo 6 hier a na hracej ploche sa vystriedalo 90 hráčov. Hráči mohli súťažiť za 4 tímy: Nitrianska komunitná nadácia, Centro Nitra, Tralaškola + špeciálna škola a Srdiečko. Podujatie bolo sprevádzané vystúpeniami postihnutých chlapcov z neformálnej skupiny Srdiečko a Akadémie tanca. Všetky deti získali darčeky od Parfems.sk a Martinus.sk.

Fotogaléria

Medializácia programu


Okrem toho sme informovali o podujatiach emailom viac ako 700 ľudí, propagovali sme program na facebooku. Plagáty sme mali v 93 linkách autobusov MHD Nitra a na mestských skružiach (po 4 plagáty na 36 skružiach). Figúrky budú vystavené do konca roka 2011 v OC Centro Nitra.

Priebeh programu

Peťa Rehák a jeho tím zo súkromnej základnej umeleckej školy Tralaškola a Marianna Takáčová zo špeciálnej školy na Čermáni, spolu s deťmi s autizmom, navrhli pre firemných partnerov dizajn ich novej figúrky.

Firmy si vybrali  ten, ktorý ich najlepšie vystihoval a 22. septembra po prvýkrát videli svoje figúrky, ktoré pre nich deti pripravili. Vďaka týmto figúrkam sme mohli podporiť 6 projektov za 5 550 €. A tak Gido pomôže rozvíjať osobnosť detí arteterapiou v detskom domove v Kolíňanoch, Centráčik bude patrónom novej publikácie Srdiečko plné lásky, Envirko sa zaslúži o novú ekoučebňu na Strednej odbornej veterinárnej škole v Nitre, Nadačko bude držať ochrannú ruku nad DEPO-m – nízkoprahovým klubom detí a mladých v Hurbanove, NKSko vykročí Ďarmotským chotárom po novom náučnom chodníku v okolí obce Golianovo, NEurONka zmení šport so športovým klubom Delf z Levíc.

Pre všetky deti zapojené do programu sme zorganizovali živé človeče, nehnevaj sa v OC Centro Nitra. „Ďakujem rodičom hendikepovaných detí, že ich priviedli a že s nami strávili toto krásne popoludnie. Dúfame, že si živé človeče v budúcnosti zopakujeme,“ povedala Simona Užovičová, marketingová manažérka OC Centro Nitra. Všetky deti získali darčekové balíčky od firmy Parfems.sk a Martinus.sk.

Počas troch hodín sa odohralo 6 hier Človeče, nehnevaj sa a na hracej ploche sa vystriedalo 90 hráčov. „Veríme, že aj v budúcom roku si budeme môcť zahrať živé človeče. Budeme však musieť nájsť viac partnerov, ktorí zdieľajú myšlienku nášho programu a adoptujú si ďalšie figúrky. Okrem toho, že získajú umelecký predmet, podporia dobrú vec,“ skonštatovala Ľubica Lachká, správkyňa Nitrianskej komunitnej nadácie. 

Firmy, ktoré  sa chcú zapojiť do nášho jedinečného programu, si môžu už teraz adoptovať figúrku. Informujte sa na nkn@nkn.sk.