logo
Máte radi Nitru? My nepýtame, ale ponúkame partnerstvo
Podporte dobré nápady v našom meste prostredníctvom
Klubu darcov alebo venovaním 2% a sami rozhodnete, čo je pre Nitru najlepšie.
Darovať
2%
Ako pomáhame
13-07-2019_11-17-36

Najnovšie aktuality

Deti zo ZŠ na Tulipánovej vyrobili „sopku“ aj „magické oko“.

31 May 2019
Najnovšie aktuality >>

 Keď sme dostali sme pozvánku ísť sa pozrieť na jeden z projektov podporených v rámci grantového programu  „Inovatívne s Foxconnom“, vedela som, že idem na vedecký workshop, ktorý organizuje OZ George Science. Ale pravdupovediac, nebola som si celkom istá, čo od toho môžem očakávať.  Keď som vošla do jednej z tried na ZŠ  Tulipánova, kde sa workshop konal,  ako prvé som zbadala kopu bielych  plášťov. Mali ich oblečené tak deti z „Tuplipánky“  ako aj stredoškoláci zo Strednej  odbornej školy potravinárskej v Nitre.  Deti  sedeli  okolo „veľkého stola“ poskladaného zo školských lavíc a s obrovským záujmom sledovali, čo im  „veľkí“ stredoškoláci  vysvetľujú. A nebolo to hocičo...  Veď kto by sa  nechcel naučiť vyrobiť   „naozajstnú sopku“  alebo „magické oko“ ? Bolo vidno, že deti sa neboja  ničoho. Skúšali  všetko, čo im odporučili ich noví kamaráti. Bolo z nich  cítiť radosť z objavovania nepoznaného.  Z ich starších kamarátov, študentov SŠ ,  sršala energia . Bolo úžasné ich  pri výučbe pozorovať.  Žiadne unudené grimasy, ale  čistý záujem o deti a veľké sústredenie. Čo im takéto workshopy  prinášajú?  Za všetkých sa vyjadril Jarko Otajovič, študent prvého ročníka SOŠ potravinárskej v Nitre: „Práca s deťmi nás naozaj veľmi baví. Sú zlaté a vnímavé. Nikdy pred tým sme nemali možnosť si naživo vyskúšať, čo to znamená, keď môžete svoje vedomosti a skúsenosti odovzdávať ďalej. Je to fakt výborný pocit.  Veci, ktoré ideme deti učiť počas workshopov si vopred vyskúšame, aby sa niečo nepredvídané nestalo... Na dnešnom wokrshope deti najviac zaujali 2 pokusy. Prvý bol zameraný na vyrobenie sopky s tunelom  z plastelíny, kde sa pridá sóda bikarbóna a ocot. Oxid uhličitý spustí reakciu, ktorá vyvolá efekt dymiacej sopky. Druhá vec, ktorú sme ich naučili, bola výroba „magického oka“. Pomocou mlieka a rôznofarebných tušov sa dá vyrobiť pestrofarebný obrazec pripomínajúci „magické oko“.

Všetky tieto workshopové  aktivity má „na svedomí“  OZ  George Science, ktoré prepája zážitkovú výučbu prírodovedných predmetov detí  na ZŠ  so študentmi SŠ už niekoľko rokov. Ako povedala zástupkyňa OZ, pani Janka Gočárová, projekt prináša niekoľko násobný úžitok: “Stredoškoláci Strednej odbornej školy potravinárskej posúvajú svoje odborné vedomosti za brány školy, majú možnosť si ich overiť v praxi  zábavnou formou.  Deti zo ZŠ získavajú prostredníctvom zážitkového  učenia nielen nové vedomosti, ale budujú si dlhodobo dobrý vzťah k prírodovedným predmetom... „

S workshopmi sú  teda spokojní sú všetci....a  naša nadácia je šťastná, že objavila ďalších skvelých entuziastických  ľudí v komunite, ktorí majú originálne nápady a  nájdu si čas a chuť pripraviť niečo pre ostatných. 

Posledná zmena: 31 May 2019 o 09:08

Späť