Zelená cyklotrasa

Úspešne zrealizovaný projekt v rámci grantového programu Inovatívne s Foxconnom.

Krásna novembrová sobota, počasie ako stvorené na to, aby ľudia vyšli na výlet do prírody. Na cyklotrase z Janikoviec do Golianova ste mohli stretnúť nielen cyklistov, ale aj ľudí s rýľmi a motykami v rukách. Boli to dobrovoľníci, ktorí prišli zasadiť jablone a hrušky, odrody ovocných stromov, ktoré sú typické pre tento región. Zasadili ich celkovo 400. Prišli nielen dobrovoľníci z Janikoviec, ale aj z Nitry, Golianova, či Vinodolu. Prišli aj darcovia - zástupcovia firmy Foxconn a firmy Enel. Nechýbala ani Nitrianska komunitná nadácia. Správkyňa nadácie, pani Ľubica Lachká, okrem sadenia stromov, dostala aj úlohu, aby napísala odkaz pre budúce generácie, ktorý bol uložený v prázdnej fľaši a zakopaný pri koreni jednej z hrušiek. A čo v ňom bolo? Hlavne výzva, aby aj ďalšia generácia bola ohľaduplná  k prírode a aby naďalej rozvíjala región, v ktorom žije.  Dobrovoľnícke  podujatie bolo súčasťou projektu „Zelená cyklotrasa“, ktorý realizuje pán Majerčík a jeho občianske združenie Ďarmoty v rámci programu Inovatívne s Foxconnom. Pred desiatimi rokmi sme iniciovali výstavbu cyklotrasy. Výsadbe pozdĺž cyklotrasy sa venujeme už tri roky. Počet vysadených čerešní, hrušiek, jabloní a oskoruší sa blíži k 400 kusom. Je to už záväzok. Budeme sa musieť o ne starať, strihať, polievať, hnojiť. Kladieme dôraz na udržateľnosť projektu. Radi by sme získali partnerskú školu z okolia, ktorá by vedela do svojich osnov zahrnúť aj staré krajové odrody“, hovorí pán Majerčík, realizátor projektu „Zelená cyklotrasa“.

Okrem firmy Foxconn podporili tento projekt aj ďalší darcovia– firma Syncreon Slovakia, firma ENEL, ako aj Nadácia Ekopolis. Čo k tomu dodať. Je úžasné, keď sa ľudia dobrej vôle spoja a vznikne niečo také krásne, ako je stromová alej. Na jar bude rozdávať vôňu zo zakvitnutých stromov, v lete bude robiť tieň, aby cyklistom nebolo horúco a na jeseň ponúkne zdravé a chutné plody odrôd ovocných stromov, ktoré oddávna patria do tohto krásneho regiónu. Ku koreňom stromčekov sme vložili časové kapsule s odkazom pre budúce generácie. Vzniká tým osobitý vzťah k jednotlivým stromom. Nie sú to iba vrhače tieňov, ale každý má pri svojich koreňoch príbeh rodiny, ktorá ho sadila. A boli aj rodiny s malými deťmi“, spomenul pán Majerčík.

 No a nás všetkých v nadácii teší, že môže byť súčasťou takýchto skvelých projektov, hlavne keď vieme, že budú zveľaďované aj v budúcnosti.

„Naše občianske združenie Ďarmoty sa prednostne fokusuje na vinohradníctvo. Žiaľ v Janikovciach sa nám už nepodarí obnoviť hektáre úzkych vinohradíkov. Kľukatá cyklotrasa už iba kopíruje pôvodne vinohradnícke cesty. Ak ale zablúdite do Golianovských vinohradov, pripravujeme informačný cyklopoint s ponukou miestnych špecialít sezónneho charakteru, a samozrejme zázemie pre cyklistov, ako pumpa, servisné náradie a fľaky. Veríme, že synergia oboch komunít, vinohradníkov a cyklistov, bude impulzom pre rozvoj regiónu a priláka návštevníkov nielen z Nitry, ale po korone aj z celého Slovenska a okolitých krajín“, dodáva pán Majerčík.

 

  

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677