Skip to main content

Vodozádržný systém pre rozvoj biodiverzity v Hurbanove


V rámci programu Tu sme doma – Zodpovedne k ľuďom a planéte spoločnosť Heineken Slovensko, a.s. podporila projekt OZ Pôvabnica sumou 9000 €. Cieľom projektu je vybudovať v extraviláne mesta Hurbanovo vodozádržný systém na podporu biodiverzity a rozvoj vzdelávania.

Cieľom združenia je vybudovať na tejto parcele environmentálne centrum, kde budú aplikované praktické riešenia na ochranu klímy a rozvoj biodiverzity. Centrum bude slúžiť aj na vzdelávanie širokej verejnosti, ako uplatňovať ekologické prístupy v každodennom živote, a ako môžeme prispieť k ochrane Zeme a klímy vlastným konaním (parcela je vo vlastníctve riaditeľky OZ Pôvabnica).

V polovici septembra sme projekt navštívili, aby sme sa dozvedeli, ako napredujú jednotlivé práce.

Počas našej návštevy nás sprevádzala Ing. Miriam Baloghová, riaditeľka OZ Pôvabnica, ktorá nám vysvetlila, čo zatiaľ stihli urobiť a čo ich ešte čaká:

„Keďže Hurbanovo patrí na Slovensku k najteplejším a najsuchším oblastiam, potrebovali sme tu vytvoriť vodný zdroj a vodozádržný systém, ktorého úlohou je zadržať čo najväčší objem vody v krajine. Začali sme počas leta vŕtaním studne externou firmou. Studňa siaha do hĺbky 37 m, v tejto hĺbke nie je voda znečistená poľnohospodárskou činnosťou a je nezávadná pre napájanie zveri. Zároveň slúži ako zdroj vody na zavlažovanie listnatých a ovocných stromov, ktoré sme tu vysadili. Pokračovali sme terénnymi úpravami a vyhĺbením jazera (hĺbka v najnižšom bode 2,2 m, objem 40m³), ktoré slúži ako napájadlo pre tunajšiu, voľne žijúcu zver, ako srnky, zajace, prepelice, bažanty a iné. Dno jazera sme upravili špeciálnou hmotou, ktorá chráni vodu pred odtokom, ako aj pred presakovaním škodlivých látok zo spodných vrstiev pri stúpaní spodnej vody počas dažďa. Z grantu sme zakúpili a osadili veterné čerpadlo, ktoré je prepojené so studňou a jazerom. Veterné čerpadlo je uhlíkovo neutrálne riešenie celoročného prístupu k vode. Jeho údržba nie je náročná, systém je regulovateľný nastavením lopatiek a je na obsluhu nenáročný. Momentálne sa chystáme osadiť k čerpadlu a studni ešte veľkokapacitnú 1000 l mobilnú nádobu na pohyblivom podvozku, pre efektívne využitie pri zavlažovaní stromov a rastlín. Po naplnení tejto nádoby prebytočná voda bude odtekať do napájacieho jazera. Prepojenie medzi čerpadlom, veľkokapacitnou nádobou a jazerom bude versatilné. A čo nás ešte čaká? Výroba prírodného laboratória, ktoré bude slúžiť ako zjednodušený vzdelávací  model pohybu vody v prírode. Vďaka tejto názornej vzdelávacej pomôcke deti i dospelí pochopia princíp a dôležitosť vodozádržných systémov. Už túto jeseň zorganizujeme terénne hodiny pre študentov z hurbanovských škôl, budú sa u nás vyučovať hodiny fyziky (veterné čerpadlo ako príklad premeny kinetickej energie) a biológie pre základnú školu a priestor využijú aj študenti priemyslovky na geodetické cvičenia, z oboch máme nesmiernu radosť. Počas mája a júna chceme zorganizovať kurz pre verejnosť o potrebe vodozádržných opatrení“, uzavrela M. Baloghová.

My určite tento projekt ešte navštívime a jeho realizátorom prajeme, aby sa im podarilo projekt zdarne dotiahnuť do konca.

 

tagy: Tu sme doma

top