Skip to main content

Grantový program EKO ĎALEJ pre Nitru

Program podpory: Eko ďalej Nitra


Spúšťame novú grantovú výzvu pre mesto Nitru s grantami do výšky 2 500 €.

Nitrianska komunitná nadácia a Mesto Nitra vyhlasujú výzvu na predkladanie žiadostí o grant v programe EKO ďalej Nitra 2024.

O podporu sa môžu uchádzať všetky organizácie a neformálne skupiny na realizáciu verejno-prospešného projektu realizovaného na katastrálnom území mesta Nitra do 6. mája 2024. Úspešní predkladatelia môžu získať granty do výšky 2 500 € na 1 projekt.

„Veľmi sa tešíme, že sa nám podarilo získať dôveru a podporu grantového programu „EKO ďalej Nitra“ na pôde mestského zastupiteľstva. V meste Nitra grantový program zameraný na zvýšenie angažovanosti a environmentálneho povedomia občanov dlhodobo absentoval. Program je príležitosťou pre nás všetkých, aby sme si uvedomili, aká je ochrana životného prostredia dôležitá a že je potrebné meniť veci nielen na úrovni politických rozhodnutí, ale najmä na komunitnej úrovni, uviedla Marta Rácová, členka správnej rady NKN a poslankyňa MZ v Nitre.

Cieľom  grantového programu je podporovať verejnoprospešné aktivity a kreatívne nápady občanov mesta Nitra za účelom zvyšovania a ochrany biodiverzity, znižovania emisií oxidu uhličitého a prispôsobenia sa klimatickej zmene, minimalizácie tvorby odpadu a zefektívnenie separovaného zberu komunálneho odpadu, zvyšovania environmentálneho povedomia obyvateľov mesta. Vítané sú nápady, ktoré môžu zmeniť verejné priestranstvá v prospech biodiverzity vrátane revitalizácie predzáhradok, tvorbou komunitných alejí či záhrad, rozvojom včelárstva, výsadbou zelene, zadržiavaním zrážkovej vody, budovaním vertikálnych záhrad a zelených stien. Za účelom znižovania tvorby odpadu a zvyšovania environmentálneho povedomia budú podporené aktivity, ako napríklad podpora bezobalového nakupovania, separácia odpadu, motivácia občanov k udržiavaniu čistých priestorov či projekty s cieľom znižovania uhlíkovej stopy, rozvoj alternatívnej dopravy či podpora udržateľného životného štýlu.

„Medzi najväčšie aktuálne hrozby patrí klimatická zmena, strata biodiverzity a doslova všade prítomné odpady, ktoré už nie je možné prehliadať a spochybňovať. Som rád, že Nitrianska komunitná nadácia má životné prostredie ako jednu z priorít všetkých grantových programov, ktoré každoročne ponúka svojim grantistom. Už teraz sa tešíme na pekné komunitné projekty, ktoré budú v rámci programu predložené,“ hovorí Imrich Jakab, pedagóg Katedry ekológie a environmentalistiky UKF v Nitre, člen správnej rady NKN.

O podporených projektoch bude rozhodovať grantová komisia zložená z poslancov mesta Nitra, odborníkov z oblasti životného prostredia a environmentalistiky a správna rada Nitrianskej komunitnej nadácie.

Informačný deň o novej grantovej výzve sa uskutoční 11. 4. o 16:00 v nitrianskej Synagóge.

Všetky potrebné informácie, grantovú výzvu a odkaz na grantovú žiadosť nájdete na: https://www.nkn.sk/nase-programy/eko-dalej-nitra

Konzultácie a bližšie informácie o grantovom programe poskytuje:

Mgr. Andrea Kosír Hugáňová, externá programová manažérka, Nitrianska komunitná nadácia, Mob.: 0907 361 011 alebo Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

top